Uroczystość Nadania Szkole Imienia

20 października 2022 roku przeżywaliśmy niezwykłą, jedną z najważniejszych uroczystości w historii naszej szkoły – nadanie imienia patrona – druha Zygmunta Łęskiego oraz poświęcenie jej sztandaru.

O godzinie 10.00 zebraliśmy się w kościele parafialnym w Mirowie, by uczestniczyć we mszy świętej celebrowanej przez księdza proboszcza Andrzeja Nieznańskiego oraz księdza proboszcza Pawła Lesiakowskiego, naszego byłego katechetę. W czasie mszy został poświęcony sztandar szkoły, ufundowany przez Radę Rodziców oraz przyjaciół naszej placówki.

Po skończonej mszy uczestnicy uroczystości przeszli do budynku szkoły, do sali gimnastycznej, gdzie miała miejsce dalsza część ceremoniału.

Zebranych - zaproszonych gości, uczniów, rodziców i nauczycieli - przywitała Pani Dyrektor Sylwia Szczygłowska.

Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: przedstawiciele władz miasta Częstochowy, na czele z Panem Prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem, przedstawiciele częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty, przedstawiciele instytucji społecznych i kulturalnych oraz organizacji współpracujących ze szkołą, dyrektorzy szkół częstochowskich oraz byli nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.

Poproszony o zabranie głosu Pan Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, w krótkim przemówieniu, pogratulował społeczności szkolnej wyboru patrona, który dla wielu obywateli naszego miasta jest autorytetem, postacią ciągle żywą i przywołującą dobre wspomnienia. Po czym Pan Dariusz Kapinos, Przewodniczący Komisji Edukacji, odczytał Uchwałę Rady Miasta, nadającą naszej szkole imię Zygmunta Łęskiego.

Następnie odtworzono film przedstawiający ponad 150-letnią historię szkoły w Mirowie.

W podniosły i uroczysty nastrój kolejnej części obchodów wprowadził  nas chór Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej, który wykonał hymn Gaude Mater Polonia, a przedstawiciele Rady Rodziców wprowadzili sztandar i uroczyście przekazali go Pani Dyrektor, która – przyklękając – ucałowała go, wyraziła podziękowanie i zaprezentowała wszystkim ten cenny dar jako znak wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej szkoły. Po chwili do sztandaru zbliżyli się przedstawiciele uczniów: Piotr Gęsikowski- chorąży pocztu sztandarowego, Aleksandra Stobiecka i Oliwia Kauf – jako asysta, a Pani Dyrektor oddała go w ich ręce, życząc, aby stał się on dla społeczności uczniowskiej symbolem hartu ducha, dążenia do celu i prawdy, a także tego, co najlepsze i godne naśladowania. Następnie prowadząca uroczystość, pani Edyta Nowak, przystąpiła do prezentacji sztandaru. Ceremonię uświetniała muzyka w wykonaniu uczniów Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej.

Końcowym elementem ceremoniału było ślubowanie uczniów – przedstawicieli poszczególnych klas naszej szkoły oraz wszystkich pierwszoklasistów, którzy zostali przy tej okazji pasowani na ucznia. Oficjalna część uroczystości zakończyła się wyprowadzeniem sztandaru.

Kolejną część stanowił program artystyczny stworzony według scenariusza pani Anny Bronkiewicz, Treść tej części uroczystości nawiązywała do najważniejszych etapów życia naszego patrona- od dzieciństwa, poprzez młodzieńcze lata, które przypadały na czas II wojny światowej, aż po działalność dorosłego Zygmunta Łęskiego – opozycjonisty, wychowawcy młodzieży, harcerza, eksploratora jurajskich jaskiń i wielkiego miłośnika gór. Kolejne odsłony dziejów życia Łęskiego pokazane za pomocą scenek sytuacyjnych, teatru cieni i narracji przeplecione zostały recytacjami oraz piosenkami w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Po uroczystości przemówili zaproszeni goście: pan Rafał Piotrowski - Naczelnik Wydziału Edukacji, pan Dariusz Kapinos - Przewodniczący Komisji Edukacji  i Radny Miasta Częstochowy, pani Anita Imiołek - Zastępca Dyrektora Kuratorium Oświaty Delegatury w Częstochowie, pani Wioletta Koźlik  - Zastępca Prezesa ZNP w Częstochowie oraz hm. Wojciech Śliwakowski - Komendant ZHP w Częstochowie.

Przekazano również gratulacje i pamiątkowe prezenty od zaproszonych Dyrektorów Szkół. Następnie został odczytany list senatora Ryszarda Majera, w którym gratulował on szkole nadania imienia i życzył całej jej społeczności kolejnych sukcesów.

Nadanie imienia szkole było świętem, które zapamiętamy na długo, a nasz patron - Zygmunt Łęski- będzie dla nas autorytetem i wzorem do naśladowania.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli nam towarzyszyć w tak ważnym dla nas dniu.

Informacja o nadaniu naszej szkole imienia znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta Częstochowy: https://www.czestochowa.pl/harcmistrz-taternik-i-byly-zolnierz-ak-patronem-szkoly-na-mirowie

Autor: Edyta Mastalerz