Razem dla Ukrainy / Разом для України

Zbiórka dla walczącej Ukrainy

Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy placówki i wszyscy ludzie dobrej woli!
Zachęcamy do ponownego zaangażowania się w zbiórkę dla walczącej Ukrainy, która odbędzię się w dniach od  9 - 20 maja 2022r. na terenie naszej szkoły.
Zbiórka obejmować będzie:
- artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności,
- artykuły chemiczne i środki czystości,
- koce, śpiwory
Bardzo prosimy o mobilizację i zaangażowanie oraz przekazanie powyższych informacji jak największej liczbie osób.
Dary przyjmowane są w Szkole Podstawowej nr 27, ul. Rozdolna 5.

Koordynatorzy akcji: p.Izabela Korpas, p.Edyta Mastalerz - klasy IV- VIII, p. Kamila Janowska - klasy I-III

Dziecięcy Telefon Zaufania oraz dyżury psychologów w języku ukraińskim i rosyjskim

Od 2020 r. działa darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121212 oraz specjalny czat internetowy czat.brpd.gov.pl, gdzie dzieci i młodzież mogą porozmawiać o swoich problemach, doświadczanych trudnościach, a także wspólnie ze specjalistami zastanowić się nad rozwiązaniami i sposobami radzenia sobie z kryzysem. Telefon i czat zapewniają młodym ludziom bezpieczną przestrzeń, w której są wysłuchiwani i mogą bez obaw, nawet anonimowo, przedstawić swoją perspektywę sytuacji, w jakiej się znaleźli. Specjaliści umożliwiają także włączanie rodzin dzieci lub szkoły w proces koniecznych zmian.......

Razem dla Ukrainy !

Serdecznie dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie oraz wielkie serce włożone w  pomoc organizacji zbiórki na rzecz poszkodowanych w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Dziękujemy Panu Kamilowi Jakubowiczowi, który pomógł nam w transporcie darów. W obecnej chwili wszystkie paczki zostały przekazane do punktu ich dalszego transportu.

Koordynatorzy zbiórki: I. Korpas, E. Mastalerz, K. Janowska

Dla Kolegi i Koleżanki z Ukrainy

Zbiórka pomocy szkolnych w ramach akcji DLA KOLEGI I KOLEŻANKI Z UKRAINY.

Zbiórka pomocy szkolnych

przybory szkolneZapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w zbiórce pomocy szkolnych dla nowych uczniów z Ukrainy. Zbiórka odbywa się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegatura w Częstochowie.

Zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie

Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy

Інформація для батьків дітей, які приїжджають з України.

Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół
Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.
Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.

Wsparcie nauki uczniów z zagranicy
Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:
1. uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,
2. realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,
3. korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej
w charakterze pomocy nauczyciela,
4. korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.

Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia. Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor.

Razem dla Ukrainy!

Razem dla Ukrainy- serce w kolorach flagi ukraińskiejW związku z atakiem Rosji na Ukrainę, Szkoła Podstawowa nr 27 w Częstochowie zwraca się z prośbą o szczególne zaangażowanie w pomoc charytatywną na rzecz mieszkańców Ukrainy.
Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy placówki i wszyscy ludzie dobrej woli - prosimy o niezwykle ważny gest Solidarności z narodem ukraińskim.
Ogłaszamy od dnia 28 lutego 2022 r.- 18 marca 2022r. zbiórkę materialną dla Ukrainy - zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcia tej szlachetnej i niezwykle potrzebnej akcji. Pomoc materialna będzie przeznaczona dla ludności w Berdyczowie, Humaniu, Stanisławowie, Charkowie - miast partnerskich Częstochowy.
Zbiórka obejmować będzie:
- artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności,
- artykuły chemiczne i środki czystości,
- koce, śpiwory
Dary przyjmowane są w Szkole Podstawowej nr 27, ul. Rozdolna 5.