Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie...

W związku z obchodami 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce szkoła przystąpiła do projektu: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”.

Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania wydarzeń  z 13 grudnia 1981 roku.

projekt- Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie

Laurki dla bohatera stanu wojennego

W ramach projektu Pamięć 1981 uczniowie naszej szkoły przygotowali wyjątkowe podziękowania: Laurki dla bohatera stanu wojennegodla osób które  swoją postawą i działaniem  w latach 1981 – 83 dały młodemu pokoleniu przykład bezkompromisowej walki w obronie wolności.  Laurki będą wręczone podczas podsumowania projektu 31 stycznia 2022 r.

Pamięć ’81

W ramach projektu Pamięć ’81 w szkole jest dostępna wystawa opracowana przez IPN dotycząca wydarzeń stanu wojennego. Uczniowie mogą dowiedzieć się z niej jak wyglądało życie Polaków podczas tego wydarzenia, oraz zapoznać się z najważniejszymi aspektami politycznymi grudnia 1981.

Lekcje związane z wydarzeniami stanu wojennego

W dniu 05 listopada 2021r. uczniowie klas VIII brali udział w lekcji przygotowanej przez IPN związanej z wydarzeniami  stanu wojennego. Uczniowie pracując w grupach nad tekstami źródłowymi wykonywali zadania dotyczące grudnia 1981. Słuchali piosenek z tego okresu oraz oglądali filmy.

#Szkoła Pamięta

W tym roku szkolnym nasza placówka włączyła się w akcję #SzkołaPamięta organizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach projektu uczniowie klasy III a wraz z p. Renatą Wawrzak odwiedzili lokalne miejsce pamięci- mogiłę mieszkańca Kamienicy Polskiej zamordowanego przez Niemców w Lasku Jaskrowskim przy ul. Mącznej. Grób został uporządkowany przez uczniów. Zostały zapalone znicze.

Szkoła Pamięta- logo akcjiUczniowie klasy VIII a wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świat zadusznych. Szkoła współpracuje z organizacjami pomagającymi Polakom na Kresach.Uczniowie naszej szkoły oraz przedszkola  brali udział w akcji „Święty Mikołaj na Kresach Wschodnich”. Udało  się uzbierać dwa kartony słodyczy oraz pieniądze w kwocie 242,31zł.
Koordynator Barbara Długosz-Kabała

Pamięć 1981

W dniach 19-22 października 2021 r. w ramach projektu Pamięć 1981 uczniowie klas VII i VIII obejrzeli film dokumentalny „Nie zabierajcie Mamy”, opisujący los działaczek „Solidarności” internowanych podczas stanu wojennego.

Wystawa- projekt Pamięć 1981

W tym roku obchodzimy 40 rocznicę wybuchu stanu wojennego. W ramach projektu Pamięć 1981 została przygotowana wystawa upamiętniająca ten trudny czas. Wielkie podziękowanie dla Pani Sylwii Szadkowskiej, która pomogła w przygotowaniu ekspozycji.