OSE- Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

OSENasza szkoła przystąpiła do programu OSE.

OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dający szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, a jego założenia realizuje Państwowy Instytut Badawczy NASK – operator OSE. Jest odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji – kształtującej kompetencje cyfrowe i otwartej na nowoczesne technologie.

-Internet OSE jest szybki, ponieważ łącze o symetrycznej przepustowości 100 Mb/s jest przeznaczone wyłącznie na potrzeby danej szkoły – nie będzie ono obciążane przez innych użytkowników sieci.

-Bezpieczna sieć OSE wykrywa i blokuje szkodliwe oprogramowanie oraz znane wirusy komputerowe, a dodatkowo chroni przed atakami sieciowymi i dostępem do treści nielegalnych lub potencjalnie niebezpiecznych.

-Szybki internet OSE wraz z profesjonalnymi usługami bezpieczeństwa jest finansowany z budżetu państwa. Oznacza to, że szkoły przystępujące do programu otrzymują go bezpłatnie.

Program OSE działa w celu:

-umożliwienia szkole szerokopasmowego dostępu do internetu,
-podnoszenia poziomu kompetencji cyfrowych uczniów,
-umożliwienie wspomagania procesu kształcenia w szkołach poprzez dostęp do zasobów dostępnych w internecie,
-wyrównania szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności tych, którzy mieszkają na terenach słabiej zaludnionych i uczących się w małych szkołach

Korzyści dla szkoły:

• bezpłatny dostęp do szybkiego internetu,
  • bezpieczeństwo użytkowników zapewnione przez usługi zabezpieczające,
  • podstawowy pakiet urządzeń zapewniających podłączenie do sieci OSE,
  • możliwość korzystania z cyfrowych narzędzi i treści edukacyjnych.