Trzymaj formę

logo projektu Trzymaj Formę! – program edukacyjny o zbilansowanym odżywianiu i aktywności

W naszej szkole, już od wielu lat, realizowany jest Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”. Jest on współorganizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

Głównym celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Celami szczegółowymi programu są:

• pogłębienie wiedzy o znaczeniu prawidłowo zbilansowanej diety i aktywności
    fizycznej dla organizmu człowieka,

• kształtowanie postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią, jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną,

• dostarczenie wiedzy o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów
    spożywczych i umiejętności korzystania z nich.

Realizacja programu oparta jest na metodzie projektu, która dla młodych ludzi stanowi ciekawe wyzwanie i szanse współpracy z innymi. Udział w programie pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Pozwala wspólnie osiągnąć założony cel, wpływa na proces zdobywanie nowej wiedzy oraz doświadczenia, a także pozwala wykształcić umiejętność radzenia sobie z zagadnieniem problemowym.

Program skierowany jest do uczniów klas V – VIII szkół podstawowych.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie programu Trzymaj Formę: www.trzymajforme.pl

Certyfikat programu edukacyjnego „Trzymaj Formę”

11 czerwca 2021 r. nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w XV edycji programu edukacyjnego „Trzymaj formę!” w roku szkolnym 2020/2021.

Działania podejmowane podczas realizacji programu miały pomóc zwiększyć świadomość uczestników programu dotyczącą wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Różnorodność form, w których realizowany był projekt potwierdza zainteresowanie uczniów tematyką zdrowego stylu życia. Zbilansowane odżywianie połączone z  regularną aktywnością fizyczną jest u nas w modzie!

Koordynator – Anna Błaszczyk

certyfikat Trzymaj Formę

ZAJĘCIA REKREACYJNE W RAMACH PROGRAMU „TRZYMAJ FORMĘ”, „AKTYWNIE I ZDROWO”

W ramach programu edukacyjnego „Trzymaj formę” oraz innowacji pedagogicznej „Aktywnie i zdrowo” realizujemy zajęcia sportowo- rekreacyjne m.in. nordic walking, marszobiegi, wycieczki rowerowe, integracyjne wyjazdy na lodowisko. Cel naszych zajęć to przede wszystkim zdrowie, integracja i podniesienie poziomu sprawności fizycznej wśród uczniów.

Promowanie aktywnych sposobów spędzania czasu wolnego w terenie oraz zachęcanie do kontaktu z przyrodą zwiększa świadomość u uczniów że styl życia ma największy wpływ na jakość życia. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu i ruch to najlepsze momenty na integrację uczniów i nawiązywanie kolejnych przyjaźni!

Opiekun: Anna Błaszczyk