Szkolny Wolontariat

Ulotka WolontariatSzkolny Wolontariat

Szkolny Wolontariatjest odpowiedzią na zainteresowanie podejmowaniem przez uczniów działań z zakresu wolontariatu. Wolontariat to działanie, które daje wiele szans i możliwości. Jest okazją do sprawdzenia siebie, wykorzystania posiadanych zainteresowań, uzdolnień, nawiązania współpracy z rówieśnikami, nauki nowych umiejętności, zdobycia wiedzy – do rozwoju siebie. Kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych jest ważnym zadaniem szkoły.  Jest alternatywą wobec nudnego oraz coraz częściej konsumpcyjnego stylu życia. Ma również wartość wychowawczą – uczy postaw tolerancji, szacunku i odpowiedzialności. Równie ważnym jest przekazanie uczniom wartości, a w szczególności -  wartości innych.

Wobec nieustannej globalizacji procesów społecznych oraz zaawansowanych technik przekazu, dzięki którym możemy być niemalże w miejscach ludzkich tragedii, w młodych ludziach otwiera się płaszczyzna empatii, chęci niesienia pomocy. Stają się oni już nie tylko biernymi obserwatorami, ale świadkami i uczestnikami ludzkich historii. Z perspektywy szkoły i nauczycieli praca z uczniami w ramach wolontariatu to dostarczanie im warunków do rozwoju. Jest to również forma działania profilaktycznego w postaci strategii działań alternatywnych i miejsca wzmacniania oraz inicjowania czynników chroniących.

Korzyści podejmowania inicjatyw z zakresu wolontariatu

Uczniowie:

• - Zdobywają wiedzę w sposób kreatywny, sami poszukują rozwiązań, dociekają prawdy.
  • - Wykorzystują możliwości i szanse jakie daje szkolny wolontariat.
  • - Mają możliwość sprawdzenia siebie.
  • - Uczą się szacunku dla innych, bezinteresownej pomocy, kultywowania wartości służących integralnemu rozwojowi człowieka oraz usprawniających funkcjonowanie całego społeczeństwa.
  • - Przygotowują się do dojrzałego życia w społeczeństwie przez uwrażliwienie na potrzeby otoczenia oraz naukę udzielania możliwie najbardziej efektywnego wsparcia.
  • - Odczuwają satysfakcję płynącą z niesienia pomocy innym.
  • - Odkrywają sens życia, zaspokajania potrzeby przynależności do grupy.
  • - Umacniają świadomość bycia potrzebnym oraz kształtują odpowiedzialną postawę życiową.
  • - Rozwijają i kształtują osobowość, ucząc się żyć według uniwersalnych wartości.
  • - Zdobywają wiedzę i nowe umiejętności.
  • - Uczą się radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Nauczyciel:

• - Wykorzystuje aktywne metody nauczania.
  • - Ma duży wpływ na uczniów – wolontariuszy.
  • - Rozumie ideę wolontariatu – jest aktywny i nastawiony społecznie, łatwo nawiązuje i podtrzymuje relacje z innymi ludźmi, angażuje się w wolontariat dobrowolnie, poświęcając swój czas i energię.
  • - Współpracuje z instytucjami.
  • - Jest otwarty na pomysły i aktywność uczniów.
  • → Regulamin Szkolnego Wolontariatu
  • Kodeks Etyczny Wolontariusza